Przejdź do treści
GOK PODEGRODZIE
Przejdź do stopki

-Szkółki

Treść

SZKÓŁKA MALOWANIA NA SZKLE

 

Szkółka „Malowania na szkle” istnieje od 2000 r. i cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość uczniów do niej uczęszczających, tj. od 15 do 20 uczestników w wieku szkolnym. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Szkółka malowania na szkle rozwija uczestnika na różnych płaszczyznach, pobudza wyobraźnie, rozwija manualnie oraz wyrabia poczucie estetyki. Zajęcia mają na celu wprowadzić uczestników tych zajęć w szczegóły rysunku na szkle, poczynając od przygotowania materiałów, zapoznania się z zasadami opracowania projektu i wreszcie z nauką dobierania właściwej techniki malarskiej do rodzaju rysunku.
Pierwsze etapy zajęć polegają na nauce poszczególnych zasad malowania, konturowania, przygotowania projektu. Bardzo ważnym elementem jest umiejętność doboru techniki malarskiej do celu, który mamy osiągnąć. Uczestnik poznaje także rodzaje farb, które używa w późniejszej pracy oraz ich właściwości. W kolejnych etapach nauki uczestnik zdobywa wiedzę z zakresu szkicowania i projektowania rysunku różnymi kształtami z zachowaniem proporcji. W wyniku zdobytej w pierwszych etapach wiedzy uczestnik potrafi wykonać projekt rysunku, przenieść go przy użyciu odpowiedniej techniki i metody na szkło z wcześniejszym wykonaniem konturowania oraz z prawidłowym doborem kolorów.

Szkółka ma na sowim koncie duże sukcesy. Największym z nich było zdobycie czołowych miejsc w małopolskim konkursie wielkanocnym, z którego uczestnicy przywieźli wiele cennych nagród oraz w konkursie bożonarodzeniowym w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu
Wszystkie prace uczestników można oglądać na stałej wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Działalność szkółek współfinansowana jest ze środków Starostwa Powiatowegow Nowym Sączu.

Instruktor - Teresa Cabała

 

         

                          

 

 SZKÓŁKA HAFTU

 

                                

Szkółka haftu istnieje od 2004 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez panią Janinę Lorczyk. Na szkółce poznajemy hafty regionalne, jego specyfikę, kolorystykę oraz charakterystyczne wzory. Tradycyjny haft podegrodzki to haft wykonany ściegiem łańcuszkowym i wodnym. Ściegi regionalne są wykonane wielobarwnymi nićmi takimi jak kordonek i mulina. Kordonek daje lepszy efekt i jest bardziej widoczny na materiale. Do haftu używa się kordonka w kolorach: czerwony, żółty, zielony i biały. Bardzo rzadko w strojach regionalnych pojawiają się elementy haftowane na niebiesko czy fioletowo. Wzory czerpie się z natury. Ściegi którymi haftujemy naśladują rośliny(topolki, listki, ogóreczki, kwiatki) i ślady ptaków ( rapki , pazdurki ) Uczymy się także robienia mereszki , dziurek i siateczki. Często przed wyszyciem dany wzór rozrysowuje się na materiale co ułatwia pracę. Do dodatkowego ozdabiania haftu używa się cekinów i koralików. Haftujemy różne serwetki, serduszka, poduszeczki, zakładki, etui, torebeczki itd. Prace te wykonujemy na materiałach takich jak len, karton oraz sukno: granatowe, czarne lub czerwone w zależności od wykonanej rzeczy. Głównym motywem ozdabiającym nasze prace jest kwiatek podegrodzki. Wzorami podegrodzkimi można haftować także stroje regionalne, obrusy i inne ozdoby na stół. Najczęściej wyszywa się je na lnianym płótnie w kolorze naturalnym. Wyhaftowane ściegi wyglądają na nim dużo ładniej i wyraziście. Każdy lniany obrus czy serweta obowiązkowo musi być obwiedziony haftem mereszkowym . Serwetki i bieżniki haftowane są także na suknie. Po wyhaftowaniu ich brzegi obszywa się czerwonym suknem lub ozdabia się je koronką robioną na szydełku z czerwonego kordonka. Prace wykonane na zajęciach są pracochłonne i wymagają dużo czasu, aby je wykonać. Zajęcia te mają na celu przekazanie wiedzy i umiejętności młodemu pokoleniu. Podczas różnych imprez okolicznościowych prace wykonane przez dzieci biorą udział
w różnych wystawach i cieszą się dużym zainteresowaniem .

Instruktor - Janina Lorczyk

 

SZKÓŁKA CERAMICZNA

 

Szkółka ceramiki i garncarstwa działa od ponad 10 lat. Podstawowym materiałem w naszej pracowni jest glina, która choć niezwykle ciekawa, wymaga specjalnego traktowania, tak by uczestnicy zajęć mogli cieszyć się estetycznymi i trwałymi wyrobami ceramicznymi. W związku z tym podczas pierwszych godziny zajęć uczestnicy muszą zapoznać się z rodzajami, właściwościami, sposobami przygotowania i obchodzenia się z gliną. 
Po wprowadzeniu, uczestnicy nabywają podstawowych umiejętności w zakresie różnych technik modelowania, dekorowania i suszenia gliny. Na tym etapie zostaje przekazana również wiedza dotycząca wypalania gliny; uczestnicy poznają ogólną budowę pieca, zasady obchodzenia się z nim oraz warunki w jakich dochodzi do przeobrażania się delikatnej gliny w trwałą ceramikę. Kolejnym etapem jest nauka szkliwienia ceramiki, która wymaga od uczestników wiele wyobraźni i przede wszystkim umiejętności, które mają ogromne znaczenie w procesie glazurowania.

Zajęcia ceramiczne odbywają się w każdą środę. Cieszą się dużym zainteresowaniem, średnio w zajęciach uczestniczy około 30 osób. Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi umiejętnościami potrzebnymi do pracy w glinie, a następnie wypracowanie przez każdego z nich indywidualnego stylu oraz własnych metod obchodzenia się z gliną.

Instruktor - Monika Zielińska Klimczak


 

SZKÓŁKA MUZYKOWANIA LUDOWEGO

 

Szkółka muzykowania ludowego działa od 2000 roku. Ideą powstania szkółki była zła tendencja ,która pokazywała spadek zainteresowania kulturą i tradycją regionu przez młode pokolenia.Brak angażowania się w różne sfery życia artystycznego skutkował zatrzymaniem naturalnej wymiany pokoleniowej muzykantów czy twórców ludowych. W szkółce muzykowania ludowego zostają przekazane umiejętności grania na instrumentach muzyki ludowej na zasadzie mistrz-uczeń.Obecnie w Gok Podegrodzie istnieją:

Szkółka muzykowania ludowego na klarnecie - instruktor Marek Wastag, Rafał Hasior

Szkółka muzykowania na konsrabasie - instruktor  Marek Wastag

Szkółka muzykowania na trąbce

Szkółka muzykowania na heligonce - instruktor Zbigniew Hasior

 

SZKÓŁKA KUCHNI LACHOWSKIEJ

 

Szkółka powstała w 2022 roku. Ma ona na celu przekazanie młodemu pokoleniu tradycji związanej z gotowaniem tradycyjnych potraw lachowskich, pokazanie krok po kroku jak takie potrawy są przygotowywane.

Instruktor - Urszula Bodziony

 

                                                             

 

 

 

15699